اثرات سر و صدا

اثرات سر و صدا

 

سر و صدا اصولاً در رابطه مستقيم با تکنولوژي بوده و همزمان با رشد تکنولوژي مسئله سر و صدا نيز ابعاد گسترده اي يافته و باعث بروز مشکلات زيادي گرديده است. تحقيقات نشان مي دهد که غوغاي زندگي ماشيني موجب چنان ناراحتي هاي جسمي و روحي مي شود که امروزه در جهان براي مبارزه با آن هزينه هاي هنگفتي صرف مي شود.

اين مشکل در اکثر کشورهاي صنعتي در شمار مهم ترين موضوعات تلقي شده و حتي به عنوان يک عامل اساسي در شهرسازي، ساختمان سازي، طراحي ماشين آلات و غيره وارد شده است.

 

اثرات مزاحم بر خواب

خواب داراي تغييرات دوره اي مشخص بوده که پس از شروع عمق آن به طور طبيعي در طول شب 4 الي 5 مرتبه دچار افزايش يا کاهش مي گردد، با توجه به چندين الگوي در دست، خواب به پنج مرحله تقسيم مي شود، که اصطلاحاً به مراحل صفر تا چهار معروف است. مرحله صفر، مرحله بيداري است و مرحله چهار عميق ترين قسمت خواب است بلافاصله پس از شروع خواب حرکات سريع چشم نيز حادث مي گردد اين مرحله REM يا مرحله رويا ـ خواب نام دارد.

مرحله دلتاي خواب (ترکيب مرحله 3 و4) جهت استراحت فيزيکي و مرحله REM براي آرامش روحي و تمدد اعصاب بسيار حياتي و مبرم مي باشد. متوسط زمان دوره خواب، حدود 90 تا 100 دقيقه مي باشد که در طول شب اين دوره سه تا چهار مرتبه تکرار مي شود.

در راستاي جلوگيري از بروز اثرات منفي بر روي مرحله روياـ خواب (Sleep-Rem) در فضاهاي داخلي نبايد از 30-35 دسي بل بيشتر باشد، در جايي که سر و صدا نوسان دارد  (بيشترين تراز) خواب را برهم مي زند، هرگاه  بيش از dB45 باشد، خواب سبک شده و بيداري را منجر مي شود.

کاهش آزار و اذيت در اوايل شب اثر بيشتري را دارد، در اولين گام ها بايد سعي شود که بيشترين کاهش مربوط به تراز ماکزيمم فشار صوت  صورت گيرد و بعد از آن تمرکز بر روي کاهش  انجام شود.

 

اثرات روان تني

مطالعات نشان داده است که سر و صدا بر روي رفاه فيزيکي و روحي افراد تأثير مي گذارد، واضح است که يکي از بزرگ ترين توليد کننده اضطراب در افراد سرو صدا است. در ضمن سر و صدا مي تواند سيستم هاي مختلف فيزيولوژيک را فعال نمايد و موجب افزايش فشار خون و تپش قلب گردد. استمرار اين اثرات در گروهي از حساسيت هاي فردي و عادت هاي رفتاري زندگي وارد شده و اثرات بسيار مخربي را به جا گذاشته است. معهذا هنوز داده هاي آزمايشگاهي براي گرفتن يک نتيجه کافي که سر و  صدا، باعث اختلالاتي در فعاليت هاي رواني مي شود، کافي نيست. با توجه به اکثر مطالعات اجتماعي و حرفه اي که بر روي اين موضوع صورت گرفته، به نظر مي رسد سر و صدا به عنوان يک عامل خطر براي بيماري هاي عروقي باشد. تحقيقات بيشتر نشان داده کارگراني که در محيط هاي صنعتي در معرض تراز صداي بالا به مدت 5 تا 30 سال قرار گرفته اند نسبت به محيط هاي کنترل شده از افزايش فشار خون رنج مي برند. به طور مشابه در افرادي که در حوالي فرودگاه ها و يا بزرگ راه هاي پر تردد و با تراز صداي ترافيکي زياد زندگي مي کنند، ابتلا به فشار خون بيش از مکان هاي کنترل شده مي باشد.

 

اثرات روحي رواني

مواجهه زياد با تراز صداي بالا در صنعت، ايجاد عصبانيت و تحريک در عکس العمل فرد مي شود در صورتي که مواجهه با تراز صداي بالا در محيط زيست سلامت روح را به خطر مي اندازد.

اعتقاد بر اين است که سر و صدا يکي از عوامل مستقيم بيماري هاي روحي است و نيز ممکن است سرعت يا شدت پيشرفت يک ناهنجاري روحي را بيشتر کند.ارتباط بين آزارهاي ناشي از سر و صدا و حساسيت نسبت به آن و امراض روحي بسيار پيچيده است و تاکنون بخوبي تشخيص داده نشده است.

شواهدي که دال بر ارتباط سر و  صدا با بيماري هاي روحي باشد بسيار کم است و بيشتر براساس اثرات کلينيکي و باليني سنجيده مي شوند، علي رغم وجود  شواهد ضعيف، اين شواهد دلالت بر وجود اثرات منفي سر و صداي محيط بر سلامت روحي افراد دارد، از داروها، علائم روان پزشکي و تعداد مراجعات به بيمارستان هاي رواني از شواهد مي باشد. 

 

اثرات ايفا کننده

اثرات سر و صدا بر روي اعمال انساني زياد پيچيده نيست، به نظر مي رسد که تماس با صداي تيز موجب به هم خوردن وظايفي مي شود که در آن ها ظرفيت حافظه کاري بالا، مورد نيازاست و احتياج به محيط هاي آرام دارد.

مواجهه با صداهاي مزمن، بر روي قدرت تشخيص و خواندن کودکان تأثير مي گذارد، اين مورد ممکن است کاهش قدرت تشخيص صوتي را در مدرسه، و يا منزل، به همراه داشته باشد. تئوري هاي جاري نمي تواند با دقت پيش گويي کند که تحت چه شرايطي، سر و صدا مي تواند اعمال آگاهانه را برهم زند.

طبق تحقيقات انجام شده در يک کارخانه نساجي در انگلستان، در شرايط وجود سر و صدايي به ميزان بالاتر از 96 دسي بل، ميزان توليد کارگراني که فاقد حفاظ گوش بودند، 12% از کارگراني که حفاظ گوش داشتند کمتر است.

انسان در برابر سر و  صدا قدرت پيگيري افکارش تقليل مي يابد، درک و حفظ اطلاعات به زمان بيشتري لازم است.

طبق برآورد سازمان بهداشت جهاني، سر و صدا در سراسر دنيا روزانه چهار ميليون دلار خسارت به کارهاي دفتري وارد مي آورد و اين ضرر به جهت اشتباه شنيدن، خستگي و فشار ذهني ناشي از سر و صدا مي باشد.

از ايجاد صداهايي که اغلب موجود صدمات آني مي شوند مي بايستي جلوگيري به عمل آيد، به طور کلي شخص نبايد بدون وسايل محافظ گوش در معرض امواج صوتي با شدت 150 دسي بل به بالا قرار گيرد.

 

/ 0 نظر / 24 بازدید