مخاطرات شغلي در اسكله هاي تخليه و بارگيري

مخاطرات شغلي در اسكله هاي  تخليه و بارگيري<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مقدمه :

كار در بار اندازها ( اسكله هاي تخليه و بارگيري ) شامل طيف وسيعي از عملياتي است كه روي كشتي ها ، اسكله ها و در انبارها و پايانه هاي بندري انجام ميشود و اغلب مستلزم استفاده از وسايل و تجهيزات متنوع و پيچيده و گران قيمت ميباشد . طيف كاري كارگران باراندازها طيف گسترده اي است و عمدتا فعاليتهاي زير را دربر ميگيرد :

بارزدن ، تخليه كشتي ها ، انتقال كالااز كشتي به كرجي ها يا به وسايل ديگر حمل و نقل مثل واگن هاي راه آهن يا كاميونها و برعكس ، انباشتن و انباركردن كالاها در جايگاهها ، انبارها و پايانه هاي مخصوص ، حمل و نقل كالاها و افراد در محدوده بندر ، تعمير و نگهداري وسايل جابجائي بارو.....

 

بندر چگونه جائي است ؟

 بندرها ممكن است بصورت طبيعي يا ساخته دست بشر ، روي دريا يا روي آبراهه هاي داخل خشكي باشند . بعضي باراندازها با تجارت جهاني سروكاردارند ، بقيه ممكن است در خدمت يك كارخانه يا تاسيسات خاص باشند .

در بعضي جاها عمليات بارزدن و تخليه ممكن است در آبهاي عميق يا دروسط جريان آب ، با كشتي هاي كوچكي كه ارتباط بين كشتي و ساحل را تامين ميكند انجام شود . در بندر ممكن است  بارهاي خيلي سنگين يا بارهاي معمولي جابجا شود ، تاسيساتي كه عمدتا براي پذيرش نفت كشها ، كشتي هاي حمل گازمايع ، زغال سنگ ، سنگ معدن ، مواد غذائي و .... در نظر گرفته شده اند و نيز كشتي هايي كه براي حمل بارهاي خاص تجهيز شده اند ميتوانند جزو تسهيلات بندري باشند .

 

جابجائي بار در بندر چگونه انجام ميشود ؟

از زمان جنگ جهاني دوم تا كنون حمل و نقل دريائي افزايش قابل ملاحظه اي حاصل كرده است . در حال حاضر بدليل وجود كشتي هاي عظيم و استفاده از تجهيزات مكانيكي بجاي نيروي بدني انسان ، عمليات تخليه و بارگيري با سرعت بيشتري انجام ميشود و اين امر در كاهش زمان توقف كشتي ها در بنادر بسيار مؤثر بوده است .

امروزه با توجه به تنوع در شكل بار ، تجهيزات متنوعي براي جابجا كردن انواع كالاهاي حمل شده به عرشه كشتي ها بكار ميروند . بارها به اشكال بسيار متنوعي وارد بندر ميشوند : صندوق ، جعبه ، كانتينر ، كيسه ، لوله ، ورقه ( ورقه هاي كاغذ ) ، عدل هاي پنبه ، الوار ، وسايل نفله و ماشين آلات ، مواد فله اي بصورت پودر ، مايعات و..   هريك از اين فرم ها  نياز به روش خاصي براي حمل و جابجائي دارد.

در بنادر بزرگتر كه كشتي ها در لنگرگاه پهلو ميگيرند  ، تخليه و بارگيري معمولا با استفاده از انواع جرثقيل هايي است كه بوسيله نيروي برق به حركت در مي آيند . هنگامي كه جرثقيل در اسكله ها وجود نداشته باشد يا كشتي در مسافتي دور از اسكله يا در وسط آب لنگر انداخته باشد ، براي جابجائي بار از دكل كشتي ها يا جرثقيلهاي موجود در كشتي استفاده می شود .

چه خطراتي بهداشت و سلامت كارگران باراندازها را تهديد ميكند :

حوادث

 1. مهمترين مخاطراتي كه در بندرها  منجر به بروز حوادث عمده  ميشود :
 2. برخورد با وسايل حمل و نقل از قبيل جرثقيلها ، ليفتراكها ، واگنها و....
 3. وقوع آتش سوزي ،
 4.  سقوط  افراد از ارتفاع ( بالاي بار، جرثقيلها ، عرشه كشتي ها و.. .) و سقوط  بار بر روي افراد
 5.  مسموميت حاد ناشي از تماس با محموله هاي حاوي  مواد سمي
 6. نزاعهاي جمعي  و درگيريهاي فردي  بين گروههاي كاري مختلف با قوميتها و حتي مليتهاي  گوناگون در بندر

 

بيماريها

مهمترين مخاطراتي كه  سلامتي افراد را تهديد ميكند و حتي ميتواند منجر به بروز حادثه گردد :

 1. كمبود يا نبود وسايل مكانيكي مناسب جهت جابجايي و حمل بار
 2. سروصدا و ارتعاش ناشي از لوازم و دستگاههاي مختلف
 3. تهويه نامناسب در  اماكن سرپوشيده و آلودگي هواي فضاي عمومي بندر
 4. نبود يا كمبود امكانات رفاهي و بهداشتي
 5. كار در فضاهاي كوچك و محدود وابزار كار نامناسب
 6. تابش اشعه مستقيم  خورشيد ، گرما ، رطوبت و شرايط جوي نامساعد
 7.  كمبود نور در اماكن و محوطه ها هنگام شب و خيرگي ناشي از ورود از محيط ساختمان به محوطه ها در هنگام روز( اين مشكل در محيط بندر بدليل انعكاس نور از سطح آب بسيار بارز ميباشد )

 

 

بيشترين حوادث در بندر ها : سقوط از ارتفاع

بيشترين بيماريها در بين كارگران بندر : اختلالات و دردهاي ستون مهره ها

موارد ديگر : بيماريهاي ريوي ناشي از استنشاق ذرات گردوغبار و مواد شيميايي سمي بخصوص آزبست است كه هنوز در خيلي از كشورها يك معضل اساسي است و از ميان كارگران باراندازها قرباني ميگيرد .

موارد ديگر  با فراواني كمتر عبارتند از : سوختگي پوست در تماس با محموله هاي شيميايي – خطرات ناشي از محموله هاي مواد راديو اكتيو – بيماريهاي عفوني ناشي از محصولات دامي نظير پشم – پوست و.....

 

راهكارهاي پيشگيري از حوادث در بندر:

حوادث شغلي در باراندازها متاسفانه در اغلب موارد باغث جراحات شديد و مرگ كارگران شده و خسارات جبران ناپذيري به تجهيزات ، ماشين آلات و كالاها وارد ميكند . حوادثي مثل آتش سوزي ناشي از عللي بظاهر ساده و پيش پا افتاده  مثل  سيگار يا اتصال برق  در انبارها هرساله خسارات فراواني بدنبال داشته و به تعداد زيادي از كارگران آسيب ميزند .

شمار زيادي از حوادث در واقع بدليل نا آگاهي و عدم آشنائي كارگران و حتي سرپرستان با ساده ترين مفاهيم ايمني اتفاق مي افتد . اگر اين واقعيت را قبول داشته باشيم كه اغلب كارگران در باراندازها افرادي كم سواد يا بي سواد هستند كه بصورت فصلي و موقتي و از سر نياز به شغل حمل و جابجائي بار روي آورده اند آنگاه دليل عمده بروز حوادث شغلي در اين گروه از كارگران را درميابيم .بنابراين آموزش مقررات كار و ايمني شغلي بخصوص بصورت مداوم و برنامه ريزي شده براي تمام گروههاي شغلي در باراندئازها بويژه كارگران ساده و باربران چه فصلي چه موقتي و چه دائمي بسيار ضروري است .

جهت اپراتوري تجهيزات مكانيكي نظير بالابر ها ، جرثقيلها ، ليفتراكها و ساير ماشين ها بايد افراد با سابقه كه نحوه كار با اين وسايل را كاملا آموزش ديده و داراي گواهينامه هستند گماشته شوند . در غير اينصورت به استقبال خطر رفته و آمار حوادث و خسارت مان را افزايش داده ايم .

هرساله تعداد زيادي از حوادث در باراندازها بدليل سقوط افراد از ارتفاع ( روي محموله ها ، كانتينر ها يا جرثقيلها و...) ، برخورد با ليفتراك و ساير وسايل حمل و نقل به وقوع ميپيوندد كه در اكثر موارد منجر به جراحات شديد ، نقص عضو و حتي مرگ ميشود .

اغلب انجام كارهاي ساده اي مثل خط كشي معابر و محل توقف يا عبور و مرور ماشين ها و تامين روشنائي كافي كليه فضاهاي باراندازدر شب ميتواند براحتي جلوي بسياري از حوادث مرگبار را بگيرد .

امروزه قوانين و مقررات بندرها در تمام دنيا براساس قوانين و استانداردهاي بين المللي ميباشد . در اين قوانين ، بازرسي از تجهيزات و وسايل مكانيكي حمل و جابجائي با نظير بالابرها جرثقيلها و... در اولويت قراردارند و در صورت خرابي و ناكار آمدي بايد بلافاصله تعمير يا تعويض شوند .

بدليل شرايط آب و هوائي مرطوب در بندر در اغلب موارد ، دستگاهها دچار پوسيدگي و فرسايش زودرس ميشوند لذا تعمير و نگهداري تجهيزات بندري اهميت فراواني دارد .

براي احتياط در هنگام جابجائي و شناسائي مواد و محموله هاي خطرناك نظير آزبست ، مواد شيميايي مختلف مثل انواع اسيدها ، قلياها و... و پيشگيري از وقوع هرنوع حادثه ، برچسپ زدن و علامت گذاري محموله به روش استاندارد بايستي الزامي باشد  واز تماس افراد با محموله هاي فاقد علامت جدا جلوگيري گردد .

همچنين وجود ماموران و بازرسان ايمني به تعداد كافي در محوطه هاي بندر به رعايت قوانين و مقررات ايمني از سوي كاركنان كمك فراواني ميكند .

 

اهميت شرايط رفاهي و بهداشتي مناسب در بندر :

ماهيت كار در بارانداز به گونه اي است كه در تمام طول سال و در تمام شرايط آب و هوائي بايستي كار انجام گيرد بنابراين مهيا كردن شرايط قابل قبول براي انجام كار در هرزمان و هرنوع آب و هوائي يكي از مقدماتي ترين اصول امكانات رفاهي كاركنان است .

وجود سرويسهاي بهداشتي در نقاط مختلف بندر ضروري است بخصوص جهت كارگراني كه با مواد شيميايي ، دام و مواد الوده سروكاردارند حتما بايستي حمام و دوش در نظر گرفت .

همچنين غذاخوري و آبخوريهاي مناسب ، مراكز خدمات بهداشتي و كمكهاي اوليه به تعداد كافي در محوطه اسكله وجود داشته باشد  و فواصل آنها تا محل كار كارگران نبايد زياد باشد .

در مراكز بهداشتي در ماني به ازاي هر 100 نفر يك اتاق جهت ارائه اقدامات اوليه بايد موجود باشد .

بنابراين با فراهم كردن  امكانات بهداشتي و رعايت قوانين و مقررات و دستورات ايمني در باراندازها ، مخاطرات اين اماكن تحت كنترل قرار خواهند گرفت .

به ياد داشته باشيم :

سرعت در جابجائي كالا و بهبود شرايط نگهداري و انبارداري پي آمد ناگزير رعايت اصول بهداشتي و ايمني در محيط بندر است .

 

/ 0 نظر / 262 بازدید